Miben különbözik a kókuszzsír és a kókuszolaj? - Tartalom
A kókuszolaj, más néven kókuszzsír, rendkívül egészséges, és kiválóan helyettesítheti a legtöbb növényi olajat, amelyet főzéshez és sütéshez szoktunk használni. Ezen felül kitűnően alkalmazható arc- és bőrápolásra, valamint hajápolásra is, mivel számos értékes vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Emellett erős gomba- és baktériumölő tulajdonságokkal rendelkezik. Továbbá terhesség alatt és babák ápolására is kiválóan alkalmas.
Miben különbözik a kókuszzsír és a kókuszolaj?
A kókuszolaj és a kókuszzsír valójában ugyanaz az anyag, de különböző halmazállapotban. A kókuszolaj folyékony formában van jelen, míg a kókuszzsír szilárd állapotú. A halmazállapot a hőmérséklettől függ: melegebb környezetben (kb. 24-25°C felett) az olaj folyékonnyá válik, míg hűvösebb körülmények között megszilárdul és zsírként viselkedik. Mindkét forma azonos tápértékkel és egészségügyi előnyökkel bír.
Mire használható a kókuszolaj vagy kókuszzsír?
A kókuszolajban található ásványi anyagok:
- Kalcium
- Magnézium
- Foszfor
- Kálium
- Cink
- Nátrium
- Vas
A kókuszolajban a következő vitaminok találhatók meg:
- B1-vitami (tiamin)
- B2-vitamin (riboflavin)
- B3-vitamin (niacin)
- B6-vitamin
- E-vitami (tokoferol)
Fogyasztható, használhatod sütéshez, főzéshez
Ez az egyik legjobb természetes olaj sütéshez, mivel ellenáll a hevítés okozta oxidációnak, egészen 240°C-ig. Stabil kémiai szerkezetének köszönhetően többszöri használatra is alkalmas, ha leszűrjük, hiszen nem oxidálódik, és nem keletkeznek benne egészségre káros bomlástermékek, rákkeltő anyagok, vagy transzzsírok.
Nem hidrogénezett, szűrt kókuszolaj különlegessége, hogy teljesen szagtalan, mivel az illatanyagok eltűnnek a kókuszhús szárítása közben. Az íze sem hasonlít a megszokott zsírokra vagy olajokra – inkább semleges, és halványan a vaj ízére emlékeztet.
Kiváló választás cukorbetegek számára, hiszen glikémiás indexe 0.
Bármilyen diétába beilleszthető, akár paleo étrendet követők, vegetáriánusok, sőt még a legszigorúbb vegánok is használhatják főzéshez.
Bőrápolásra is kiváló
A kókuszolaj kiváló választás bőrápolásra is. Hidratáló és tápláló hatása miatt segít megőrizni a bőr puhaságát és rugalmasságát. Kiválóan alkalmas száraz és irritált bőr ápolására, mivel gazdag zsírsavakban, amelyek segítenek lezárni a bőr nedvességtartalmát. Antibakteriális és gombaölő tulajdonságainak köszönhetően segíthet a bőrproblémák, például akne és ekcéma kezelésében is. Továbbá, mivel természetes E-vitamint tartalmaz, hozzájárul a bőr fiatalos megjelenéséhez, és segíthet csökkenteni a finom vonalak és ráncok megjelenését
Bulletproof kávé kókuszolajjal
A Bulletproof kávé kókuszolajjal egy népszerű ital, amely frissen főzött kávéból, kókuszolajból és esetleg vajból vagy ghee-ből áll. Az elkészítési folyamat során a hozzávalókat turmixgépben alaposan összekeverik, ami krémes és habos állagot eredményez. Az ital célja, hogy extra energiát és teltségérzetet biztosítson, mivel a kókuszolaj közepes láncú trigliceridjei (MCT) gyorsan felszívódnak és energiát nyújtanak. Ezen kívül a Bulletproof kávé támogatja a mentális fókuszt és hozzájárulhat a táplálóbb reggelikhez.
Hogyan használjuk a kókuszolajat az arcunkra és hajunkra?
Az arcbőrre is alkalmazható, ahol könnyen felszívódik, nem tömíti el a pórusokat, és egészséges fényt ad a bőrnek. A kókuszolaj sokféleképpen alkalmazható az arc- és hajápolásban. Az arcra hidratálóként, sminklemosóként és bőrpuhítóként használható, mivel tápláló hatású és segíthet a bőr hidratálásában. A hajra hajmaszként, hajvégápolóként vagy hajformázóként alkalmazható, mivel javítja a haj állapotát, csökkenti a töredezést és fokozza a ragyogást.
A frakcionált kókuszolaj sokoldalú és praktikus választás különböző kozmetikai és bőrápolási alkalmazásokhoz, köszönhetően stabilitásának és könnyű használhatóságának.
Kókuszolaj babaápolás
A kókuszolaj többféle célra is használható a babaápolás során. Hatékony megoldást nyújt a koszmósodás kezelésére, és popsikrém helyett is alkalmazható, ha természetes alternatívát keresünk.
Ezen kívül a kókuszolajat síkosítóként is alkalmazhatjuk, de fontos néhány dologra odafigyelni. Először is, nem minden kókuszolaj egyforma; léteznek extra szűz, finomított, finomítatlan és hidrogénezett változatai. Emellett, ha latex alapú óvszert használunk, a kókuszolaj hatására a gumi könnyen elszakadhat, ezért ilyenkor érdemes más védekezési módszert választani, például poliuretánból készült óvszert.
A kókuszolaj pH-értéke közel áll a női nemiszerv pH-jához, így általában nem okoz problémát. Sőt, antibakteriális és gombaölő tulajdonságai további előnyöket nyújthatnak.
Terhesség alatt fogyasztható-e a kókuszolaj?
A kókuszolaj gazdag különböző vitaminokban, mint például B1, B2, B6, E-vitamin és Niacin, valamint ásványi anyagokban, például káliumban, foszforban, magnéziumban, kalciumban, vasban, nátriumban és cinkben.
A terhesség korai szakaszától kezdve érdemes a kókuszolajat használni a has bőrének ápolására. Ez segíthet növelni a bőr rugalmasságát, és hozzájárulhat a természetes striák, bőrhibák és hegek halványításához.
Mindazonáltal ajánlott konzultálni a szülésznővel vagy nőgyógyásszal a kókuszolaj használatáról és alkalmazásának módjáról.
Kókuszolaj ára
2024-ben a 1 liter kókuszolaj vagy kókuszzsír ára általában 1500 és 5000 forint között mozog.
Különböző típusokat különböztetünk meg:
- extra szűz
- hidegen sajtolt
- nem hidrogénezett
- bio
- frackcionált
A Frakcionált esetében elérheti a 10000 forintot is.
Amennyiben prémium és természetes alapanyagokat szeretnél használni a sütésedhez keresd a Fibelle termékeket a webáruházunkban. Mi és partnerink is jószívvel ezeket ajánlják.